Moje pierwsze srebro. Jak zacząć?

by - sierpnia 16, 2020

Witam serdecznie. W tym poradniku postaram się przedstawić podstawowe reguły, którymi kieruje się przy zakupie srebra oraz odpowiedzieć na pytania, które mogą Cię nurtować przed zakupem swojej pierwszej sztabki lub monety. Jest to artykuł dla osób początkujących, którzy zastawiają się nad swoją pierwszą inwestycją w metal szlachetny jakim jest srebro.
 Podstawowe pytania:
- Gdzie kupić srebro?
- W jakiej formie kupić srebro?
- Ile tego srebro kupić?
- Czy nie zostanę oszukany?
- Gdzie przechowywać srebro?
- Kiedy kupować srebro?
Będąc osobą początkującą w inwestowaniu w metale fizyczne w pierwszej kolejności zastanawiamy się gdzie można je kupić. Form jest wiele, począwszy od serwisów typu allegro, dealerów metali inwestycyjnych do targów podwórkowych i rynków. Osobiście uważam, że najlepszym wyjściem dla początkującego inwestora będzie wybór dealera metali inwestycyjnych np. metalmarket.eu, goldon.pl czy goldenmark.pl.  Oferują oni wysokiej jakości srebro w formie monet i sztabek. Kupując u tego typu sprzedawcy możesz być spokojny, że nie zostaniesz oszukany i otrzymasz taki towar jaki zamawiałeś. Kupując od ludzi prywatnych przez portale typu allegro, alliexpress należy być ostrożnym i przed zakupem w miarę możliwości zweryfikować osobę. Zauważyłem już wielokrotnie próby oszustwa. Na alliexpress można już kupić "srebrną monetę bulionową" za 7 dolarów :) Najbezpieczniejszą formą jaką powinieneś wybrać na początek powinno być kupowanie monet bulionowych z pięciu największych mennic na świecie. Będzie to; Australijski Kangur, Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy Britannia.


1.  Krugerrand



2. Britannia



3. Australijski Kangur

moneta bulionowa srebrna

4. Kanadyjski Liść Klonowy





5.  Wiedeńscy Filharmonicy


moneta bulionowa

                                                            
Kupowanie tych monet zapewni Ci możliwość sprzedaży na rynku wtórnym lub odsprzedanie ich dilerom złota i srebra. Odradzam kupowanie srebrnych sztabek. Przykładowo 1oz. moneta kosztuje w obecnej chwili około 135zł a 1oz. sztabka 190zł. Różnica ta jest spowodowana tym, że na srebro jest nałożony VAT. Monety są sprzedawane na zasadzie vat - marży dlatego jest taka różnica.  Wybicie monety jest również tańsze niż sztabki. Wszystkie te czynniki sprawiają, że chcąc zarobić należy skupić się na kupowanie monet które są cenowo najbardziej zbliżone do ceny SPOT rynkowej. W monetach bulionowych próba srebra wynosi 9999. Co oznacza że w 99,99% jest to czyste srebro. Pamiętaj, że możesz również kupować monety z obiegu np. z rynku polskiego. W tego rodzaju monetach próba srebra jest dużo niższa np. 585, co zmusza Cię już do obliczeń matematycznych. Zapraszam do przeczytania mojego artykułu "Jak obliczyć zawartość srebra w srebrze", który znajdziesz na blogu. Odradzam również na początku swojej drogi inwestycyjnej kupowania srebra w formie biżuterii. Określenie masy srebra w kolczykach w których są cyrkonie lub inne kamienie ozdobne będzie trudne. Wiele jest ofert na allegro typu "Sprzedam 40g. srebra mix" Gdzie mamy 3 rodzaje prób, około 10-15g odrzutu i ciężko jest obliczyć realny zysk na odległość. W kupowaniu srebra ważna jest systematyczność. Ustal sobie stałą liczbę monet które zakupisz w danym miesiącu w zależności od twoich możliwości finansowych. Cena srebra w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła, dużo ludzi teraz sprzedaje swoje zbiory inwestycyjne. Osobiście uważam, że nie jest to czas na sprzedaż. Jest to moment by dalej powiększać swoje inwestycję. Na blogu znajdziesz wykres cen srebra z ostatnich 20 lat. Zauważysz, że w 2011 roku cena za 1 oz. wynosiła 47 dolarów. Pamiętaj, że to są moje własne przemyślenia, nie jestem analitykiem metali inwestycyjnych :) Srebro najlepiej przechować tak by nie rzucało się w oczy u ciebie w mieszkaniu. Pamiętaj by nie opowiadać znajomym, ani przyjaciołom o swoich inwestycjach. Im mniej ludzi się dowie tym bezpieczniej dla Ciebie. Możesz wykupić skrytkę bankową, lub lokować inwestycję u dilerów metali. Te opcję są płatne i na początku ich nie polecam. Jeśli chodzi o przechowywanie srebra to zapraszam do przeczytania artykułu "Jak przechowywać złoto i srebro". Jeśli masz jakieś pytania, sugestie bądź chcesz wymienić się doświadczeniem to zapraszam do komentowania, lub to kontaktu mailowego. 
Do zobaczenia w kolejnym poście.

złoto i srebro


.

You May Also Like

5 komentarze

  1. Trafna inwestycja to połowa sukcesu na lepsze jutro.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo cenne uwagi.Dziękuję za wpis.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne porady - sam w tym roku zamierzam inwestować, a metale inwestycyjne to doskonały pomysł. Dziękuję za cenne porady!

    OdpowiedzUsuń
  4. Zaplanowana inwestycja to połowa sukcesu:)

    OdpowiedzUsuń